7 نکته مهم طراحی کارت ویزیت

می‌توان گفت که کارت ویزیت به نوعی، همانند جلد یک کتاب است که مشتری، با نگاه اول، تصمیم می‌گیرد آن را بخواند یا نه. نکات مهم طراحی کارت ویزیت اگر به صورت اصولی رعایت شود میتواند تاثیر مثبتی بر مشتریان داشته باشد و باعث شود، کارت ویزیت وظیفه خود را در مرحله اول سفر مشتری که آگاهی است، به درستی انجام دهد. 7 نکته مهم در طراحی کارت ویزیت وجود دارد که رعایت تک تک آن‌ها، می‌تواند خروجی کار را دلچسب‌تر و تاثیر آن را بیشتر کند.

1.رنگ و سایز کارت ویزیت، اصلی مهم در طراحی کارت ویزیت

یکی از 7 نکته اساسی طراحی کارت ویزیت، این است که قبل از شروع طراحی کارت ویزیت مشخص کنید که آن را با چه ابعاد و روشی قرار است چاپ کنید. نوع فایل و سایز کارت را باید در ابتدا تعیین کنید. این دو پارامتر را می‌توانید از چاپخانه مدنظرتان بپرسید. استانداردهایی برای تعیین سایز معمول طراحی کارت ویزیت وجود دارد. این استاندارد، 84 در 55 میلیمتر است و بهترین سایزی که میتوانید در آن طراحی کارت ویزیت را انجام دهید 1039 در 697 پیکسل خواهد بود. برای این که از کیفیت نهایی کار اطمینان حاصل کنید، تصاویر بکار رفته در آن باید کیفیت حداقل 300  dpi داشته باشد.

تنظیمات خود را هنگام طراحی کارت ویزیت بر اساس CMYK قرار دهید و تنظیمات برنامه خود را به هیچ عنوان بر روی  RGBقرار ندهید. در CMYK رنگ سفید توسط کاغذ چاپ تامین می‌شود.

سیستم RGB براساس نور و مناسب نمایشگر ساخته شده است. در این روش رنگ سفید با ترکیب سبز، آبی و قرمز ساخته میشود. اگر طراحی کارت ویزیت را با RGB انجام دهید هرچقدر هم که از رنگ‌های خود راضی باشید در نهایت نتیجه طرح بعد از چاپ چیز متفاوتی خواهد بود.

2.تعیین محل برش؛ یکی دیگر از نکات مهم طراحی کارت ویزیت

یکی دیگر از 7 نکته مهم طراحی کارت ویزیت، تعیین محل برش در کارت ویزیت است. در حالتی که در طراحی کارت ویزیت زمینه را سفید انتخاب نکرده اید، حتما فضایی را برای برش احتمالی در نظر بگیرید. برای اطمینان از آسیب ندیدن طرح اصلی کارت ویزیت، یک حاشیه 3 میلیمتری از هر طرف کارت با رنگ زمینه کارت را خالی بگذارید و اطلاعات مهم را در این بخش از طراحی کارت ویزیت قرار ندهید.

تعیین محل های برش کارت ویزیت، یکی از نکات مهم طراحی کارت ویزیت است که رعایت آن، میتواند از هدر رفتن زحمات جلوگیری کند

 

3.عدم استفاده از خط حاشیه؛ نکته ای که نباید فراموش کنید!

در واقع پیشنهاد میکنیم که به هیچ عنوان از خط حاشیه در طراحی کارت ویزیت حرفه ای استفاده نکنید. این نکته، شاید یکی از نکات مهم طراحی کارت ویزیت باشد که اکثر طراحان کارت ویزیت، نسبت به آن بی توجه هستند. استفاده از حاشیه باعث می‌شود تا در طرح اولیه زیبا بنظر برسید ولی در برش نهایی ممکن است که این حاشیه از اطراف یکسان نبوده و کل طراحی کارت ویزیت حرفه ای شما را تحت تاثیر قرار دهد. تمامی دستگاه‌ها هنگام برش لبه ها درصدی خطا دارند که این درصد متاسفانه در ایران بیش از حد استاندارد است. یک میلیمتر خطا میتواند تمام زحمات شما را از بین ببرد.

4.استفاده از رنگ مناسب؛ یکی از 7 نکته اساسی طراحی کارت ویزیت

انتخاب رنگ‌ها در هر طرحی تاثیر بسزایی خواهد داشت. رنگ‌های شارپ و چشمگیر می‌تواند توجه افراد را به کارت شما افزایش دهد ولی در نظر داشته باشید که استفاده از آن‌ها به سادگی و زیبایی طراحی کارت ویزیت حرفه ای شما لطمه نزند. همچنین سعی کنید همخوانی مناسبی بین رنگ‌های به کار رفته در سایت، سربرگ، تبلیغات و طراحی کارت ویزیت خاص خود برقرار کنید. رعایت این نکته مهم طراحی کارت ویزیت، می‌تواند تاثیر طراحی شما را دوچندان کند.

ابزارهای رایگان و آنلاین زیادی برای پیشنهاد ترکیب رنگ مناسب در اینترنت یافت می‌شوند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

ترکیب رنگ مناسب، یکی از 7 نکته مهم طراحی کارت ویزیت است که رعایت آن الزامی است

5.خوانایی متن شما، تاثیرگذاری کارت ویزیت را دوچندان می‌کند!

یکی از مهمترین نکات در طراحی کارت ویزیت، که گاهی اوقات کارایی آن را به کل از بین می‌برد، خوانا نبودن نوشته های روی آن است. مشتریان شما نباید برای خواندن آدرس، شماره تلفن یا ایمیل شما با مشکل مواجه شوند. این مشکل در طراحی کارت ویزیت حرفه‌ای، معمولا به دلیل عدم رعایت تفاوت رنگ مناسب بین زمینه و نوشته، کوچک بودن سایز متن و یا استفاده از سایه ها و افکت‌های نامناسب برای چاپ ایجاد می‌شود. در طراحی کارت ویزیت خاص خود در نظر داشته باشید، افرادی که عینکی هستند و یا پیرچشمی دارند بتوانند به راحتی اطلاعات کارت را بخوانند.

اطلاعات مهم‌تر مانند نام شرکت و شماره تلفن را با سایز بزرگ‌تر قرار دهید تا چشم مشتریان خیلی سریع آن‌ها را پیدا کند. رعایت این نکته، که یکی از 7 نکته مهم طراحی کارت ویزیت است، با اینکه شاید در نگاه اول خیلی اهمیت نداشته باشد، ولی می‌تواند بر تاثیرگذاری کارت ویزیت شیک شما بیافزاید.

6.همه اطلاعات مهم، باید درون کارت ویزیت قرار بگیرند.

این مورد، یکی از مهترین نکات طراحی کارت ویزیت است که رعایت آن ضروری است. تمام اطلاعات مورد نیاز مشتریان را باید درون کارت ویزیت بگذارید. مهمترین مطالبی که باید حتما در آن قرار دهید عبارتند از:

نام شرکت: نامی که مشتریان شما را با آن می‌شناسند و یا شما ترجیح می‌دهید به آن نام شناخته شوید.
زمینه کاری: اطلاعات مناسبی از زمینه کاری خود و محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت را به عنوان یک اصل مهم در طراحی کارت ویزیت قرار دهید. سعی کنید تفاوت خود با سایر رقبایتان را در جمله ای کوتاه بیان کنید.

اطلاعات تماس: شماره تماس، آدرس، ایمیل، آدرس سایت و شبکه های اجتماعی از مهم‌ترین‌ها هستند.
کد :QR کد QRراه مناسبی برای انتقال سریع اطلاعات تماس مانند آدرس سایت است و می‌تواند شخصیت حرفه ای به شرکت و طراحی کارت ویزیت حرفه‌ای شما بدهد.

 

7.ذخیره فایل طراحی کارت ویزیت

بخش نهایی و مهم کار، ذخیره صحیح فایل است. شاید این مورد، مستقیما یکی از نکات مهم طراحی کارت ویزیت نباشد، ولی عدم دقت در این بخش میتواند زحمات شما در طراحی کارت ویزیت را هدر داده و نتیجه کار را با آنچه در ذهن دارید تغییر دهد.

ذخیره تصویر با فرمت Jpg یا PNG ممکن است حاشیه ها را کمی بی کیفیت کند، پس بهتر است فایل را بصورت لایه باز و یا با پسوند Tiff ذخیره کنید که از کاهش کیفیت آن جلوگیری شود.